Ziedo mums!
Ziedo mums!

Kontakti

MAP

Fr. Candera ielā 4, Rīgā

+371 67500491

Pirmdiena - saziņa

Otrdiena - saziņa

Trešdiena - saziņa

Ceturtdiena - slēgts

Piektdiena - 10.00 - 17.00

Sestdiena - 10.00 - 17.00

Svētdiena - slēgts

Sazināties, rakstot e-pastu vai zvanot

28.AUgusts, 2014

Saldus novada dome liedz būvēt jaunu zvēraudzētavu Zirņos

Ieklausoties iedzīvotāju viedoklī un ekspertu vērtējumā, Saldus novada dome ceturtdien, 28. augustā, nolēma neatļaut būvēt jaunu zvēraudzētavu Saldus novada Zirņu pagastā, Cieceres upes krastā.

Domes lēmums balstīts novada būvvaldes atzinumā, ka iedzīvotāji sabiedriskajā apspriešanā ir skaidri pauduši noraidošu viedokli pret zvēraudzētavas būvi, turklāt projekta virzītājs nav iesniedzis nepieciešamos apkārtējo māju īpašnieku saskaņojumus. Tāpat būvvalde ņēmusi vērā ekspertu atzinumus, ka plānotais projekts var radīt būtisku apdraudējumu apkārtējai videi.

Vairāk nekā 500 parakstu „pret”

Sabiedriskajā apspriešanā par zvēraudzētavas būvi savu viedokli kopumā pauda 570 iedzīvotāji ne tikai no Saldus novada, bet visas Latvijas. Tikai 29 anketās bija pausts atbalsts šai iecerei, savukārt 541 anketā cilvēki izteicās pret, pamatojot, ka kažokādu ražošanas bizness ir neētisks, rada ciešanas dzīvniekiem un piesārņo apkārtējo vidi.

„Vairākus mēnešus ilgušās diskusijas un sabiedriskā apspriešana par Zirņu zvēraudzētavas būvi ir piemērs tam, cik liela nozīme ir vietējo iedzīvotāju aktivitātei un skaidri paustam viedoklim. Zirņu pagasta ļaudis bija gatavi cīnīties pret neētiskas un cietsirdīgas uzņēmējdarbības uzsākšanu savā pagastā un par savām tiesībām dzīvot tīrā un nesagandētā vidē, un šajā cīņā uzvarēja. Lai šis panākums iedvesmo cilvēkus arī citviet Latvijā, jo nav noslēpums, ka, aizvien vairāk Eiropas valstīm aizliedzot zvēraudzēšanu, kažokādu ražotāji meklē iespējas pārcelties uz valstīm, kur tas vēl ir atļauts, tostarp Latviju. Tas notiek par spīti tam, ka nozare kopumā pašlaik piedzīvo grūtus laikus, jo kažokādu cenas pasaulē krīt,” norāda „Sabiedrības pret kažokādām” pārstāve, nodibinājuma „Dzīvnieku Drauga fonds” valdes locekle Solvita Vība.

Foreļu vietā 10 000 ūdeles

Jau ziņots, ka uzņēmums „Perspect Investments” bija iecerējis Saldus novada Zirņu pagastā, pašā foreļupes Cieceres krastā būvēt kažokzvēru audzētavu ar 10 000 vaislas ūdelēm. Gan eksperti, gan vietējie iedzīvotāji pauda bažas, ka šis projekts apdraudēs vienu no lielākajām Zirņu pagasta un visa Saldus novada vērtībām – Cieceres upi, kas ir mājvieta vairākām aizsargājamām zivju un putnu sugām un kurā tikai pirms dažiem gadiem projekta „Miljons foreļu atgriešanās” ietvaros ielaisti strauta foreļu mazuļi, lai atjaunotu šo zivju populāciju. Vairāki eksperti Saldus domei iesniegtos atzinumos norādīja, ka upi apdraudēs gan zvēraudzētavas radītais gaisa, ūdens un zemes piesārņojums, gan arī izbēgušās Amerikas ūdeles - plēsēji, kas viegli aklimatizējas Latvijas apstākļos, izspiež no vides vietējo Eiropas ūdeli un spēj nodarīt lielu postu ne tikai savvaļas putnu un zivju populācijai, bet arī mājdzīvniekiem. Tāpat šādas audzētavas un tajās atrodamā barības bāze piesaista citu sugu dzīvniekus – vārnas, kaijas, žurkas, kas var nodarīt būtiskus postījumus apkārtējai videi, sējumiem, stādījumiem un mājdzīvniekiem.

Pasaule atsakās no cietsirdīgā biznesa

Pakāpeniski pieaugot sabiedrības izpratnei, aizvien vairāk pasaules valstīs sāk apzināties kažokzvēru audzēšanas neētisko iedabu un šo industriju slēdz. Pagājušajā gadā lēmumu par kažokzvēru nozares slēgšanu pieņēma Nīderlande, kas bija trešā lielākā ūdeļādu ražotāja pasaulē. Arī vairākās citās Eiropas valstīs kažokzvēru audzēšana jau ir pilnībā aizliegta, piemēram, Austrijā, Lielbritānijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā un Slovēnijā, savukārt Šveicē, Vācijā un Itālijā pieņemti tik stingri labturības noteikumi, ka zvēraudzēšana kļuvusi ekonomiski neizdevīga.

Arī Latvijā jau savākti vairāk nekā 10 500 paraksti kažokzvēru audzēšanas aizlieguma virzīšanai.

Attēlos: Vieta, kur bija plānots būvēt zvēraudzetavu ar 10 000 vaislas ūdelēm, un Cieceres upes ainava.


„Sabiedrība pret kažokādām” ir 10 Latvijas lielāko vides un dzīvnieku aizsardzības organizāciju izveidota sabiedriska kustība ar mērķi panākt kažokādu ražošanas aizliegumu Latvijā.