Fr. Candera ielā 4, Rīgā
Pirmdiena - 11:00 - 19:00
Otrdiena - 10:00 - 17:00
Trešdiena - 10:00 - 17:00
Ceturtdiena - SLĒGTS
Piektdiena - 11:00 - 19:00
Sestdiena - 10:00 - 17:00
Svētdiena - SLĒGTS
Lielbritānijas Nacionālais arhīvs šonedēļ nāca klajā ar pārsteidzošām ziņām par patversmes „Dzīvnieku Draugs” dibinātājas un radītājas Marijas Kristīnes Čilveres pagātni
Izpētot dokumentus, noskaidrots, ka viņa ir leģendārā Otrā pasaules kara laika slepenā aģente Fifi, kura devusi milzīgu ieguldījumu Lielbritānijas drošībai kara laikā.
Šī ziņa nonākusi visu lielāko britu mediju uzmanības centrā, kuri atzīmē ne tikai Kristīnes veikumu slepenās aģentes darbā, bet arī milzīgo devumu labdarībai un dzīvnieku aizsardzībai, kam viņa pievērsās pēc atvaļināšanās no dienesta, tostarp patversmes „Dzīvnieku Draugs” izveidei Latvijā.
Kā norāda Lielbritānijas laikraksts „The Daily Telegraph”, gadu desmitiem britu drošības dienesti noliedza aģentes Fifi eksistenci, kuras uzdevums bija savaldzināt un izvilināt noslēpumus no Lielbritānijas spiegiem, tādejādi pārbaudot viņu lojalitāti un gatavību pildīt savus pienākumus.
Taču nu, pēc 70 gadiem, Fifi identitāte ir dokumentāli pierādīta – tā ir bijusi latvietes un angļa ģimenē dzimusī Marija Kristīne Čilvere. Viņa pieteikusies darbā slepenajā dienestā 22 gadu vecumā, un par viņas darbību aģentes statusā zinājuši vien daži cilvēki.
Lielbritānijas Nacionālajā arhīvā atrastajos dokumentos Kristīne raksturota kā ļoti skaista sieviete ar „neparastu inteliģenci, drosmi un rakstura stingrību”, kura devusi nenovērtējamu ieguldījumu Lielbritānijas drošībā Otrā Pasaules kara laikā.
Brīvi pārvaldīdama vairākas svešvalodas, Kristīne izlikusies par franču žurnālisti, šādā veidā iepazīstoties ar jaunapmācītajiem britu spiegiem, un pie pusdienu galda vai dzērienu glāzes centusies ievilināt viņus provokatīvās sarunās un iegūt no viņiem slepenu informāciju. Viņas ziņojumi bijuši par pamatu, lai aģentu atzītu par pietiekami uzticamu darbam ārvalstīs, un vairākiem satikšanās ar Kristīni pielikusi punktu karjerai.
"Fifi bija Īpašo operāciju pārvaldes leģenda. Līdz šim viņas eksistence un darbība tika slēpta," skaidro Lielbritānijas Nacionālā arhīva pētnieks Džonatans Kouls. "Publiskojot viņas lietu, tagad beidzot pilnībā tiek atklāta viņas identitāte, izcilās spējas un svarīgā loma Otrā pasaules kara laika slepenajās operācijās," sacīja Kouls.
Marija Kristīne Čilvere piedzima Londonā, taču izauga savas mātes dzimtenē Latvijā. Viņa studēja Sorbonas universitātē Parīzē, bet kara sākumā nokļuva koncentrācijas nometnē. 1941.gadā Kristīne izbēga no nometnes un devās uz Lielbritāniju, paceļam palīdzot ievainotam britu gaisa spēku kareivim. 1942.gadā Kristīne pievienojās britu slepenajam dienestam, lai „aktīvi strādātu bīstamos apstākļos”. Par viņas darbu zināja tikai trīs cilvēki.
Pēc atvaļināšanās no dienesta Kristīne apmetās Londonas Čelsijā, bet vēlāk pārvācās uz Lidniju Gločesteršīrā, kur dzīvoja kopā ar savu draudzeni Džīnu Aleksu Felgati. Abas kundzes nodarbojās ar labdarību un pievērsās arī dārzkopībai, iekopjot vienu no skaistākajiem dārziem Lielbritānijā. Britu mediji pieļauj, ka arī Aleksa kara laikā dienējusi slepenajā dienestā, un tieši tur abas sadraudzējušās.
Kristīne Čilvere neaizmirsa par savām saknēm Latvijā, un 90.gadu vidū pēc viņas iniciatīvas sākās darbs, lai Rīgā izveidotu mūsdienīgu dzīvnieku aizsardzības un labdarības centru – „dzīvnieku labestības namu”, kā to dēvēja pati Kristīne. Pateicoties viņas pūlēm un ievērojamam finansiālajam atbalstam, 2001.gadā durvis vēra patversme „Dzīvnieku Draugs”.
Kristīne patversmei palīdz joprojām, lai gan pati 2007.gadā devās viņsaulē – daļu savu īpašumu Latvijā viņa novēlējusi patversmes uzturēšanai. 2011.gadā mūžībā aizgāja arī viņas mūža nogales draudzene Aleksa, kura arī atstāja mantojumu, lai Kristīnes izlolotais „labestības nams” Latvijā varētu turpināt darbu.
„Dzīvnieku Drauga” komanda Kristīni no retajām tikšanās reizēm un daudzajām vēstulēm pazina kā ļoti vienkāršu, bet ļoti inteliģentu, dziļi domājošu cilvēku. Kristīnes sarakstītā grāmata „Dzīvnieki un cilvēks”, kuras fragmenti publicēti patversmes avīzē (sākot ar 2013.gada janvāra numuru), ir neizsmeļams domu un atziņu krājums par cilvēku un dzīvnieku attiecībām, cilvēka vietu un atbildību pasaulē.
Patversmes direktore Solvita Vība norāda, ka nereti dzīvnieku aizsardzībā iesaistītos cilvēkus uzskata par raudulīgiem mīkstsiržiem, taču Kristīne bija citāda - viņai bija pārsteidzoši spēcīgs gribasspēks, viņa bija cīnītāja. "Mēs esam lepni, ka mūsu rindās ir tāds kareivis," saka patversmes direktore, piebilstot, ka Latvijas dzīvnieku draugiem viņa vienmēr ir un paliks „cilvēks, kurš par sevi teiktu tikai trīs vārdus – Kristīne, dzīvnieku draugs”.