Kanādas roņu medības ir lielākās jūras zīdītāju medības pasaulē. Pēdējo 10 gadu laikā tajās nogalināti vairāk nekā divi miljoni roņu, 98% no tiem – bezpalīdzīgi mazuļi vecumā līdz 3 mēnešiem. 21.gadsimta sākumā ik gadu šajās medībās tika nogalināti 200 – 300 tūkstoši roņu, bet pēdējos gados medību apjomi aizvien sarūk, jo mazinās pieprasījums pēc roņu izstrādājumiem.

Medības

Roņu medībās izmanto šaujamieročus, nūjas vai hakapiku (īpašu nūju ar cirtni galā). Sezonas sākumā roņus, galvenokārt mazuļus, nosit ar nūjām vai ar hakapiku iecērt galvaskausa pamatnē un, ērtības labad neizvelkot cirtni no galvaskausa, velk roni vajadzīgajā virzienā. Sezonas vidū roņus no braucošiem kuģiem vai laivām nošauj uz ledus vai ūdenī un izceļ ar hakapikām.

Lai gan saskaņā ar likumu medniekiem pēc šāviena vai sitiena ir jāpārliecinās, ka dzīvnieks ir miris, vairumā gadījumu tas netiek izdarīts. Bieži vien dzīvnieki ir smagi ievainoti, taču joprojām vēl dzīvi un pie samaņas laikā, kad viņu ķermeņus ar asajiem cirtņiem velk pa ledu, ceļ laivās, valsta kuģu tvertnēs. Pētījumi liecina, ka 42% nomedīto roņu āda novilkta vēl dzīviem. Daudzi roņi tiek smagi ievainoti, taču aizbēg un mirst ciešanās. Tā kā medības notiek lielā steigā un masveidīgi, ievainotos dzīvniekus neviens nemeklē, jo tas neatmaksājas – svarīgāk ir nomedīt iespējami lielāku skaitu dzīvnieku.

Statistika liecina, ka 98% nomedīto roņu ir mazuļi, kas jaunāki par trim mēnešiem. Likums aizliedz medīt roņu mazuļus, kas vēl nav nomainījuši balto „bērna” kažociņu, kas parasti notiek 12 dienu vecumā, pēc tam ronēni kļūst par legālu medību objektu, lai gan šajā vecumā vēl ir bezpalīdzīgi un bieži vien atkarīgi no mātes.

Roņu ādas tiek izmantotas dažādu apģērbu un aksesuāru izgatavošanā, bet roņu tauki - kosmētikā un pārtikas ražošanā.

Valdības atbalstīta cietsirdība

Pateicoties vietējās un starptautiskās sabiedrības spiedienam, roņu medību apjomi un roņādu cenas ar katru gadu samazinās, jo daudzās valstīs ir stājušies spēkā roņu produktu tirdzniecības aizliegumi. Oficiālā statistika liecina, ka 2012.gadā komerciālajās medībās nogalināts 71 261 ronis (2006.gadā – 354 867). Ar medībām mūsdienās nodarbojas ne vairāk kā 6000 cilvēku, pārsvarā zvejnieki, kuriem tas ir papildus ienākumu avots starp zvejošanas sezonām. Šie papildus ienākumi veido ne vairāk kā 5% no kopējiem šo cilvēku ienākumiem.

Neraugoties uz sarukušo pieprasījumu pēc roņu ādu un tauku izstrādājumiem un sabiedrības nosodījumu, Kanādas valdība turpina atbalstīt šo nozari ar valsts subsīdijām. Organizācija „International Fund for Animal Welfare” (IWAF) informē, ka 2012.gadā komerciālo roņu medību apgrozījums bija 1,6 miljoni Kanādas dolāru, bet 2013.gadā nozarei bija nepieciešams valsts atbalsts 2 miljonu Kanādas dolāru apjomā, kā arī valsts bija nozarei garantējusi 3,6 miljonu dolāru aizdevumu.

Roņu produktu aizliegumi pasaulē

Viens no būtiskiem iemesliem pieprasījuma kritumam ir stingrie roņu produktu tirdzniecības ierobežojumi, kas pēdējos gados stājušies spēkā daudzās valstīs. Roņu produktu tirdzniecība kopš 1972.gada ir aizliegta ASV, bet Meksikā – kopš 2006.gada.

Kopš 2009.gada ierobežojumi ir spēkā Eiropas Savienībā, kur ir aizliegta roņu ādas un tauku izstrādājumu tirdzniecība. ES ierobežojumi neattiecas uz inuītu un citām pamatiedzīvotāju kopienām, kam roņu medības ir daļa no tradicionālā dzīves veida. No roņiem iegūtu produktu tirdzniecība ES ir atļauta arī tad, ja medību vienīgais mērķis bijis jūras resursu ilgtspējīga saglabāšana, taču arī šādā gadījumā pārdevējs nedrīkst gūt peļņu. Ievest no roņiem iegūtas preces ES var tikai tad, ja šis imports nav regulārs un produkti domāti personiskai lietošanai.

ES noteikto roņu produktu tirdzniecības aizliegumu, kas radīja krasu pieprasījuma samazinājumu, Kanāda un Norvēģija apstrīdēja Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) kā neatbilstošu starptautiskajiem tirdzniecības nolīgumiem, taču 2013.gadā PTO atzina ES tiesības ētisku apsvērumu dēļ noteikt šādus tirdzniecības ierobežojumus, pat ja tie ir pretrunā ar starptautiskajām vienošanām. Kopš ES aizlieguma stāšanās spēkā nogalināto roņu skaits ir ievērojami samazinājies –  2006.gadā tika nogalināti 350 000 roņu, bet 2011.gadā - vairs tikai 38 000.

Kopš 2011.gada Grenlandes roņu ādu eksports un imports ir aizliegts Krievijas, Kazahstānas un Baltkrievijas muitas ūnijā. Krievija līdz tam bija viens no lielākajiem noieta tirgiem, kas importēja 90% no Kanādā iegūtajām roņu ādām.

2012.gadā Taivāna noteica pilnīgu jūras zīdītāju, tai skaitā roņu, tirdzniecības aizliegumu.

Roņu medības Kanādā 2014.gadā (HSI video)